See key comp data in one place.
| Inspire West Town | 1100 W Grand Ave | 812 West Adams | Arthurs of Old Town | Evo Union Park Apartments | Hugo River North | Nevele22 | Seven 10 West | Spoke Apartments | The Ardus | The Jax | The Van Buren | Westerly | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Management Company | Cagan | Cagan | Continuum Real Estate Brokers, Inc. | Turbotenant | Marquette Management | Lg Development Group | Nevele22 | Luxury Living Chicago Realty | Greystar | Flats | Cagan | Greystar | Bozzuto |
| Year Built | 2023 | 2026 | 2024 | 2021 | 2021 | 2023 | 2023 | 2018 | 2018 | 2018 | 2020 | 2018 | 2020 |
| Stories | 8 | 7 | 7 | 7 | 11 | 9 | 7 | 8 | 13 | 7 | 10 | 12 | 12 |
| # Units | 113 | 99 | 80 | 89 | 242 | 227 | 97 | 105 | 363 | 149 | 172 | 148 | 188 |
| Leased | 98.2% | 32.3% | 100.0% | 100.0% | 95.5% | 98.2% | 99.0% | 97.1% | 98.6% | 97.3% | 99.4% | 100.0% | 97.9% |
| Exposure | 6.2% | 67.7% | 16.2% | 0.0% | 7.4% | 11.9% | 9.3% | 3.8% | 5.8% | 4.7% | 5.2% | 5.4% | 8.0% |
| Avg Days on Mkt | 9d | 12d | 11d | — | 10d | 10d | 8d | 8d | 9d | 9d | 11d | 6d | 8d |
| Leased (7d) | 7 (6.2%) | 7 (7.1%) | — | — | 5 (2.1%) | 7 (3.1%) | 2 (2.1%) | 4 (3.8%) | 2 (0.6%) | 2 (1.3%) | 4 (2.3%) | 1 (0.7%) | 1 (0.5%) |
| Available Units | 7 | 67 | 13 | 0 | 18 | 27 | 9 | 4 | 21 | 7 | 9 | 8 | 15 |
| Rent | $2,979 | $3,537 | $3,610 | — | $3,303 | $3,336 | $2,839 | $2,496 | $2,617 | $2,588 | $2,791 | $3,421 | $3,051 |
| Avg SqFt | 634 ft² | 816 ft² | 874 ft² | — | 728 ft² | 761 ft² | 700 ft² | 672 ft² | 560 ft² | 613 ft² | 660 ft² | 841 ft² | 764 ft² |
| Rent/ft² | $4.70 | $4.34 | $4.13 | — | $4.54 | $4.38 | $4.06 | $3.71 | $4.68 | $4.22 | $4.23 | $4.07 | $3.99 |
| Concessions | — | — | Spring Move-In Specials Are Here! Move in by May 1st and unlock huge savings: $7... | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Studio | Inspire West Town | 1100 W Grand Ave | 812 West Adams | Arthurs of Old Town | Evo Union Park Apartments | Hugo River North | Nevele22 | Seven 10 West | Spoke Apartments | The Ardus | The Jax | The Van Buren | Westerly |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Available Units | 1 | 25 | 5 | — | 4 | 5 | 6 | 1 | 18 | 2 | 1 | — | 3 |
| Rent | $2,175 | $2,477 | $2,595 | — | $2,544 | $2,262 | $2,130 | $2,135 | $2,562 | $2,300 | $2,250 | — | $2,438 |
| Average SqFt | 419 ft² | 533 ft² | 627 ft² | — | 522 ft² | 424 ft² | 500 ft² | 492 ft² | 537 ft² | 552 ft² | 420 ft² | — | 565 ft² |
| Rent/ft² | $5.19/ft² | $4.65/ft² | $4.14/ft² | — | $4.87/ft² | $5.33/ft² | $4.26/ft² | $4.34/ft² | $4.77/ft² | $4.16/ft² | $5.36/ft² | — | $4.31/ft² |
| 1 BR | Inspire West Town | 1100 W Grand Ave | 812 West Adams | Arthurs of Old Town | Evo Union Park Apartments | Hugo River North | Nevele22 | Seven 10 West | Spoke Apartments | The Ardus | The Jax | The Van Buren | Westerly |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Available Units | 3 | 7 | 2 | — | 12 | 17 | — | 3 | 3 | 5 | 8 | 4 | 9 |
| Rent | $2,648 | $3,025 | $2,795 | — | $3,310 | $2,989 | — | $2,617 | $2,947 | $2,704 | $2,859 | $2,889 | $2,855 |
| Average SqFt | 550 ft² | 666 ft² | 692 ft² | — | 739 ft² | 672 ft² | — | 733 ft² | 695 ft² | 638 ft² | 690 ft² | 661 ft² | 715 ft² |
| Rent/ft² | $4.82/ft² | $4.54/ft² | $4.04/ft² | — | $4.48/ft² | $4.45/ft² | — | $3.57/ft² | $4.24/ft² | $4.24/ft² | $4.14/ft² | $4.37/ft² | $3.99/ft² |
| 2 BR | Inspire West Town | 1100 W Grand Ave | 812 West Adams | Arthurs of Old Town | Evo Union Park Apartments | Hugo River North | Nevele22 | Seven 10 West | Spoke Apartments | The Ardus | The Jax | The Van Buren | Westerly |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Available Units | 3 | 26 | 5 | — | 2 | 2 | 1 | — | — | — | — | 4 | 3 |
| Rent | $3,577 | $3,994 | $4,495 | — | $4,775 | $4,290 | $3,675 | — | — | — | — | $3,954 | $4,251 |
| Average SqFt | 789 ft² | 970 ft² | 1,091 ft² | — | 1,069 ft² | 978 ft² | 975 ft² | — | — | — | — | 1,021 ft² | 1,109 ft² |
| Rent/ft² | $4.53/ft² | $4.12/ft² | $4.12/ft² | — | $4.47/ft² | $4.39/ft² | $3.77/ft² | — | — | — | — | $3.87/ft² | $3.83/ft² |
| 3 BR | Inspire West Town | 1100 W Grand Ave | 812 West Adams | Arthurs of Old Town | Evo Union Park Apartments | Hugo River North | Nevele22 | Seven 10 West | Spoke Apartments | The Ardus | The Jax | The Van Buren | Westerly |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Available Units | — | 9 | 1 | — | — | 3 | 2 | — | — | — | — | — | — |
| Rent | — | $5,555 | $5,895 | — | — | $6,450 | $4,550 | — | — | — | — | — | — |
| Average SqFt | — | 1,273 ft² | 1,378 ft² | — | — | 1,686 ft² | 1,159 ft² | — | — | — | — | — | — |
| Rent/ft² | — | $4.36/ft² | $4.28/ft² | — | — | $3.83/ft² | $3.93/ft² | — | — | — | — | — | — |